Plastko 2022

Konference PLASTKO je nejstarší, mezinárodní, konferencí pořádanou na půdě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Je založena na principech spolupráce mezi akademickou i průmyslovou praxí. Cílem konference je ukázat světu a okolí, že sektor výroby a zpracování plastů není jen zavrženíhodným oborem, jak prezentují mnohá masmédia, ale naopak, že dlouhodobě přispívá k ochraně prostředí, ve… Dozvědět se více »»

Svět ve 2D

Doba koronavirová, karanténa, zákazy, výuka skrze obrazovky počítačů. Právě v tomto období vznikala Kniha studentů UTB s názvem Svět ve 2D. Projekt zorganizovali studenti Marek Kos a Klára Suchánková a celkově se na knize podílelo 21 autorů napříč fakultami. Zapojili se i studenti, kteří byli na zlínské univerzitě na výměnném programu Erasmus, a dokonce i studenti kombinovaného… Dozvědět se více »»

S Moravou třemi díly světa

Mimořádně čtivé reportáže z cest sepsané redaktorem Prager Tagbattu Maxem Hellerem (1878–1942), dávají nahlédnout do historie baťovské námořní plavby. Dobový text je nově doplněn o kapitolu věnovanou fenoménu meziválečné československé námořní plavby a blok faktografických údajů k osudům baťovských lodí a jejich posádek. Max Heller je dnes již dávno zapomenutou osobností, ale svého času se… Dozvědět se více »»

obálka Bata across Continents

Bata across continents

Po úspěšné české verzi přichází i ta anglická. Kniha vás zaujme hned na první pohled, a to svou unikátní vazbou se speciální reliéfní ražbou. V tomto případě však rčení „nesuď knihu podle obalu“ neplatí. Publikace je nejen graficky skvěle zpracovaná, ale má co nabídnout i obsahově. Je totiž nabitá ověřenými a mnohdy dosud neznámými fakty…. Dozvědět se více »»

Baťovi filmaři (1927–1945)

O filmové tvorbě firmy Baťa pojednává nová knížka “Baťovi filmaři (1927–1945)”. Tomuto tématu se věnuje v plném rozsahu a přináší řadu nových, překvapivých zjištění. Jsou zde neznámá fakta z roku 1918 o prvních snahách Tomáše Bati proniknout do filmové branže, dále zprávy o Baťových investicích do přístrojového vybavení (1924) a o společném filmovém podnikání s firmou Evják (1925-1927)…. Dozvědět se více »»

Baťa létá z Otrokovic

Poutavou formou psaná publikace, která nás provede vývojem historie leteckého průmyslu u firmy Baťa, oslovila mnoho čtenářů, a proto vychází v novém doplněném vydání. Kniha seznamuje s mezikontinentálními na tehdejší dobu unikátními obchodními lety, které provozoval Tomáš Baťa a jeho obchodní vyslanci po celém světě. Přináší nejen nové informace a souhrn všech dálkových letů, ale také… Dozvědět se více »»

Obálka knihy Baťa na všech kontinentech

Baťa na všech kontinentech

Kniha zaujme hned na první pohled unikátní vazbou se speciální reliéfní ražbou. V tomto případě však rčení „nesuď knihu podle obalu“ neplatí. Publikace je nejen graficky skvěle zpracovaná, ale má co nabídnout i obsahově. Je totiž nabitá ověřenými a mnohdy dosud neznámými fakty. Předkládá čtenáři ucelený přehled toho nejdůležitějšího z prvních sta let působení… Dozvědět se více »»

Obálka knihy Plastko 2018

PLASTKO 2018

Sborník příspěvků z konference PLASTKO 2016, 18. ─ 19. 4. 2018, UTB ve Zlíně

PLASTKO 2016

Sborník příspěvků z konference PLASTKO 2016, 20. ─ 21. 4. 2016, UTB ve Zlíně

Obálka knihy Podnikání firmy Baťa v Jugoslavii

Podnikání firmy Baťa v Jugoslávii

Monografie popisuje vývoj podnikaní firmy Bata v Jugoslávii od vzniku první prodejny v roce 1919, založení sesterské společnosti v roce 1920, do jejího znárodnění po 2. světové válce. Během tohoto období se firma po složitých začátcích rozvinula v největšího výrobce a prodejce obuvi v Jugoslávii. Je vylíčen vznik a stabilizování firmy v Jugoslávii, budování továrny a továrního města v Borovu, pracovní… Dozvědět se více »»

Vzdělávání a výzkum ve Zlíně – od Tomáše Bati po univerzitu

Obrazová publikace přibližuje historii vzdělávání a výzkumu ve Zlíně. Je doplněna množstvím černobílých i barevných fotografií, které tento vývoj dokumentují.

Tomáš Baťa

Pracovníci informačního centra Baťa připravili pro čtenáře nikdy nevydanou knihu Františka Xavera Hodáče o Tomáši Baťovi. František X. Hodáč žil od roku 1939 ve Zlíně, kde založil a řídil národohospodářské oddělení Studijního ústavu Baťových závodů. Krátce byl také členem dozorčí rady společnosti Baťa. Pracoval na rozsáhlé monografii o Tomáši Baťovi, ale dílo nestihl… Dozvědět se více »»